- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2020-05-29
- Sygnatura:
- 2461-IBPB-1-2.4510.994.2016.11.SK
W sytuacji, gdy bilety lotnicze nabywane są od zagranicznego pośrednika, usługi te stanowią usługi pośrednictwa handlowego. Przychody z tytułu pośrednictwa i przedstawicielstwa handlowego nie mieszczą się jednak w żadnym z przypadków wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, w którym to został określony katalog należności wypłacanych przez polskie podmioty podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których, podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym, a obowiązany do jego pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego jest podmiot polski. W konsekwencji, obowiązek płatnika poboru podatku u źródła po stronie podatnika w ogóle nie wystąpi.
Sprawa dotyczyła podatnika, który z uwagi na specyfikę prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, często wysyłał pracowników w podróże służbowe za granicę. Pracownicy odbywali podróże służbowe samolotami. Bilety lotnicze kupowane były przez podatnika u jednego przewoźnika - francuskiej spółki, a następnie przekazywane były pracownikom. Zapłata za bilety dokonywana była za pomocą przelewu bankowego na rachunek pośrednika. Loty wykonywane były przez zagranicznych przewoźników lotniczych. Pośrednik nie realizował tym samym żadnych lotów. Faktury za zakupione przez podatnika usługi transportu lotniczego wystawiane były przez spółkę francuską (pośrednika), a należności za te faktury - wpłacane bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany na fakturze. Na poleceniu przelewu jako odbiorca wskazana była spółka francuska (pośrednik).
Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, czy wypłacając należności za bilety lotnicze na rzecz pośrednika mającego siedzibę we Francji, powinien pobierać i odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wpłat.
Zdaniem podatnika, wypłacając należności za bilety lotnicze na rzecz spółki francuskiej (pośrednika), nie będzie on zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku u źródła od dokonanych wpłat. Co prawda, zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 tej ustawy, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Do należności takich należą również dochody uzyskane na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. Niemniej jednak, zagraniczny pośrednik, na rzecz którego podatnik dokonuje wpłat należności z tytułu zakupu biletów lotniczych, nie jest przedsiębiorstwem żeglugi powietrznej. A skoro tak, to nie będzie zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku u źródła.
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że obowiązek poboru i odprowadzenia podatku u źródła aktualizuje się wówczas, gdy łącznie spełnione są dwie przesłanki polegające na tym, że podmiotem wypłacającym należności jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej albo osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą oraz że wypłata należności następuje z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W niniejszej sprawie spełniona została przesłanka podmiotowa, jednakże nie dochodzi do spełnienia przesłanki przedmiotowej, ponieważ podatnik nie dokonuje wypłaty należności z tytułu wymienionego w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, a w szczególności nie wypłaca należności z tytułu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, a więc z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. Wypłaty z tego tytułu dokonuje bowiem pośrednik, natomiast podatnik wypłaca należności z tytułu przychodów osiągniętych przez pośrednika świadczącego wyłącznie usługi pośrednictwa w zakupie biletów lotniczych. Tym samym, skoro bilety lotnicze nabywane są przez podatnika od pośrednika, to usługi te stanowią usługi pośrednictwa handlowego, które nie są objęte dyspozycją art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. A skoro tak, to podatnik nie ma obowiązku poboru podatku u źródła od dokonanych na rzecz pośrednika wpłat z tytułu nabycia usług transportu lotniczego.
Wybór przepisów
Ustawa o CIT
Art. 21 ust. 1 pkt 4
“1. Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera
- ustala się w wysokości 10% tych przychodów.”.