Rezydencję podatkową w Holandii, zgodnie z lokalnym prawem podatkowym, ustala się w oparciu o okoliczności faktyczne związane z sytuacją konkretnej osoby. Uzyskanie statusu holenderskiego rezydenta podatkowego wiąże się z obowiązkiem opodatkowania tam całości swoich dochodów i to bez względu na miejsce ich uzyskania. Natomiast nierezydenci podlegają opodatkowaniu w Holandii tylko od dochodów uzyskanych z holenderskich źródeł przychodów (m.in. z pracy wykonywanej w Holandii).
PIT w Holandii
System podatkowy w Holandii charakteryzuje się istnieniem trzech kategorii dochodów, do których mają zastosowanie różne stawki podatkowe:
- Kategoria 1 (tzw. Box 1) obejmuje głównie dochody z pracy, z działalności gospodarczej oraz dochody wynikające z wartości posiadanej nieruchomości,
- Kategoria 2 (tzw. Box 2) obejmuje dochody z udziału w spółkach, stawka podatku to 25%.
- Kategoria 3 (tzw. Box 3) obejmuje dochody z oszczędności i inwestycji, stawka podatku to 30%.
Wydaje się, że z punktu widzenia Polaka wyjeżdżającego do pracy do Holandii najistotniejsze znaczenie będzie miało opodatkowanie dochodów z pracy, które należą do Kategorii 1. Dochody te obejmują wynagrodzenie uzyskane od pracodawcy oraz wszelkie świadczenia rzeczowe i pieniężne. Niemniej jednak niektóre wydatki pokrywane przez pracodawcę w ramach określonych limitów (np. koszty telefonu służbowego, koszty dojazdu do pracy, koszty podróży służbowych, w tym posiłków i paliwa, koszty szkoleń, koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, koszty nauki języka), nie będą wchodziły do podstawy opodatkowania.
Warto przy tym podkreślić, że dwie pierwsze stawki podatkowe (obecnie 36,65% oraz 38,10%) zawierają również składki na holenderskie ubezpieczenia społeczne. W związku z tym, w przypadku Polaka, który nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w Holandii (ponieważ np. został oddelegowany do pracy w Holandii przez pracodawcę z Polski i posiada certyfikat A1 wydany przez polski ZUS), to stawki podatkowe mające zastosowanie do jego dochodów w tych progach są stosunkowo niskie (tj. obecnie 9% do dochodów max. 20 384 EUR i 10,45% do dochodów w kwocie między 20 384 EUR a 34 300 EUR).
Co istotne, brak kwoty wolnej od podatku i zarazem wysokie stawki podatkowe obowiązujące w Holandii (obecnie aż do 51,75%) są w rzeczywistości kompensowane przez dość liczne ulgi i zwolnienia podatkowe np. odliczenia odsetek od kredytów mieszkaniowych, odliczenia dotyczące dojazdów do pracy, możliwość odliczenia wydatków związanych z utrzymaniem dzieci, z opieką medyczną, z edukacją podatnika, a także z darowiznami (należy przy tym pamiętać, że odliczenia te przysługują jedynie rezydentom, kwalifikowanym nierezydentom i tzw. częściowym nierezydentom).
Dowiedz się więcej w e-publikacji "Podatki i składki w UE"
Jak rozliczyć holenderskie dochody w Polsce?
Stosunki polsko-holenderskie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje Konwencja podpisana w Warszawie 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Przewiduje ona zastosowanie mniej korzystnej dla podatników metody odliczenia proporcjonalnego. Podatnik w zeznaniu rocznym składanym w polskim urzędzie skarbowym ma obowiązek wykazać dochody, które osiągnął z pracy zagranicą oraz zapłacony tam podatek.
Odliczenie podatku w Polsce możliwe jest do limitu, który obliczany jest według wzoru:
L = Pc x Dz/Dc
gdzie:
L – limit odliczenia
Pc – podatek obliczony od całości dochodów
Dz – dochód zagraniczny
Dc – dochód całkowity
Jednak w wyniku wprowadzenia do polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od podatku różnicy między metodą odliczenia proporcjonalnego a metodą wyłączenia z progresją, podatnicy w praktyce w większości przypadków zapłacą podatek taki, jaki wynika z zastosowania metody wyłączenia z progresją. W wyniku zastosowania tego odliczenia dochody uzyskane przez polskiego rezydenta podatkowego w Holandii de facto nie będą opodatkowane w Polsce, ponadto, jeśli taka osoba nie będzie miała innych dochodów opodatkowanych w Polsce, to w ogóle uniknie płacenia podatku w naszym kraju.