Dnia 2 lipca 2019 na stronie Wykazu planowanych prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazano projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z informacjami zawartymi w wykazie, w projekcie przewiduje się zmianę art. 11a ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, na podstawie którego, w terminie do 31 grudnia 2019 r. stosowane jest zawieszenie pobierania tego podatku. W konsekwencji projektowana ustawa przywraca stosowanie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od dnia 1 września 2019 r.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, podatnicy tego podatku będą obowiązani od dnia 1 września 2019 r. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, deklaracje podatkowe o wysokości podatku (PSD-1) - do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego będzie dotyczył podatek. Podatnicy nie będą jednak zobowiązani do wpłacania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, w przypadku których przedłużone zostaną terminy płatności. Podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty podatku w terminie zaproponowanym w projekcie. Natomiast w razie, gdyby odwołanie od wyroku nie zostało wniesione, przedłużenie terminu zapłaty podatku nie będzie stosowane.

Co to oznacza dla podatników?

Projekt ustawy zmieniającej nie został jeszcze opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ale biorąc pod uwagę zapowiedzi ministerstwa należy przygotować się do wprowadzenia nowego podatku od września 2019 r. – zarówno w kwestii obliczenia go, jak i obowiązku składania deklaracji.