Ważne, by zagraniczni podatnicy i płatnicy podatku zawczasu zadbali o swój polski numer identyfikacji podatkowej, by uniknąć opóźnień w zapłacie zobowiązań podatkowych w Polsce i, w konsekwencji, ewentualnych kar w tym zakresie.

Joanna Narkierwicz-Tarłowska, Dyrektor, Podatki pracownicze i doradztwo imigracyjne
W sierpniu br. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która znacząco zmienia sposób regulowania polskich należności podatkowych. Zmiana będzie dotyczyła zarówno indywidualnych podatników, jak i płatników oraz obejmie różne rodzaje należności podatkowych. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wprowadzonej zmiany oraz wynikających z niej praktycznych konsekwencji.

Zakres zmian

Obecnie należności podatkowe są wpłacane na rachunki bankowe urzędów skarbowych dedykowane dla poszczególnych rodzajów zobowiązań, takich jak podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, VAT oraz inne niepodatkowe należności budżetowe.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych zostaną zamknięte z końcem 2019 r., a zatem wpłata na nie należności podatkowych nie będzie już możliwa.

W związku z tym, od 1 stycznia 2020 r., każdy podatnik i płatnik powinien dokonywać wpłat za wszystkie swoje polskie zobowiązania podatkowe na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika („indywidualny rachunek podatkowy”).

Co to dla mnie oznacza?

W oparciu o nowe przepisy, od 2020 r. każdy podatnik i płatnik w Polsce powinien posiadać swój indywidualny rachunek podatkowy, który będzie zawierał jego identyfikator podatkowy. Identyfikatorem tym będzie numer PESEL w przypadku większości osób fizycznych lub numer NIP w przypadku wszystkich przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, a także płatników podatków lub płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz niektórych osób fizycznych (tych prowadzących działalność gospodarczą lub niepodlegających ewidencji w rejestrze PESEL).
Władze skarbowe nie planują przeprowadzenia zorganizowanej akcji informowania podatników i płatników o ich indywidualnym rachunku podatkowym obowiązującym od 2020 r.

Z tego względu, wszyscy podatnicy i płatnicy sami będą musieli uzyskać informację o numerze swojego indywidualnego rachunku podatkowego podczas wizyty w urzędzie skarbowym lub wygenerować go na stronie internetowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych po podaniu identyfikatora podatkowego.

W związku z powyższym, istotnym jest, aby każdy podatnik i płatnik w Polsce podjął niezbędne działania w celu uzyskania swojego numeru rachunku podatkowego, aby od stycznia 2020 r. mógł wypełniać swoje zobowiązania podatkowe.

Jakie działania mogę podjąć?

O ile nowy sposób zapłaty zobowiązań podatkowych nie powinien przysparzać żadnych trudności polskim podatnikom i płatnikom, a wręcz w zamyśle ustawodawcy go ułatwiać, o tyle może okazać się on bardziej uciążliwy dla obcokrajowców, którzy, na przykład, zostali oddelegowani do pracy w Polsce i podlegają tutaj podatkowi dochodowemu. Będą oni mogli dokonać jakichkolwiek płatności podatkowych w Polsce dopiero po uzyskaniu numeru identyfikacji podatkowej, takiego jak numer PESEL.