English

VDEK – nowe wymogi

Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy (a od 1 lipca 2020 r. pozostali) będą zobligowani do składania comiesięcznych JPK w nowej, rozszerzonej strukturze (JPK_V7M, „VDEK”). Struktura ta obejmie dane z deklaracji VAT oraz ewidencji VAT.

JPK VDEK to zarówno zmiana struktury pliku xml jak i rozszerzenie zakresu raportowanych informacji. Kluczowym aspektem jest pozyskanie nowych danych raportowych (w wielu przypadkach informacje to mogą nie być łatwo dostępne z poziomu systemu ERP).

VDEK – kluczowe wyzwania

Właściwe przygotowanie się do wdrożenia i raportowania JPK VDEK wymagać będzie koordynacji i współpracy zespołów technicznych (IT) oraz działów finansowych i podatkowych. Zmiany wynikające z wprowadzenia VDEK mają bowiem charakter techniczny oraz merytoryczny. Naszym zdaniem, do kluczowych wyzwań związanych z wdrożeniem JPK VDEK należą:

  • Ograniczony czas – pierwsze JPK VDEK będą musiały być złożone przez dużych podatników do 25 maja 2020 r. (rozliczenie za kwiecień 2020). Oznacza to, iż już od 1 kwietnia podatnicy powinni być gotowi na gromadzenie i przetwarzanie danych w sposób, który umożliwi prawidłowe przygotowanie pliku JPK VDEK. Czas na wdrożenie JPK VDEK wynosi więc mniej niż 3 miesiące.
  • Nowe dane – dane wymagane przez JPK VDEK wykraczają poza informacje, które do tej pory były gromadzone na potrzeby raportowania VAT (zarówno w ramach rejestrów VAT jak i dotychczasowych plików JPK VAT). Precyzując, VDEK wymaga specyficznych znaczników w przypadku wybranych towarów i usług. Ponadto wymagana jest identyfikacja transakcji z podmiotami powiązanymi, zastosowania mechanizmu podzielonej płatności czy użycia specjalnych reżimów opodatkowania np. w zakresie sprzedaży na odległość czy świadczenia usług elektronicznych i telekomunikacyjnych.
  • Zmiany IT – wprowadzenie JPK VDEK wymagać będzie zmian w obszarze gromadzenia i pozyskiwania danych z systemów finansowo księgowych. Częstym problemem jest precyzyjne sformułowanie wymaganych zmian do systemu w sposób, który będzie zrozumiały i odpowiednio sparametryzowany z punktu widzenia działów IT. Brak zrozumienia na styku IT i biznesu jest jednym z najczęstszych powodów opóźnień oraz błędów przy wdrażaniu JPK.
  • Sankcje – celem zagwarantowania, że dane przekazywane w nowej strukturze będą należytej jakości wprowadzono szereg sankcji. Znowelizowane zapisy kodeksu karnego skarbowego oraz kara w wysokości 500 PLN za każdy błąd w JPK VDEK to mniej miejsca na wszelkie uproszczenia w procesie raportowania czy pozyskiwania danych.

W naszej ocenie sprawne wdrożenie VDEK wymaga następujących kroków:

  • oceny, w jakim zakresie nowe dane wymagane w VDEK znajdą zastosowanie do
    sytuacji przedsiębiorstwa (identyfikacja luk),
  • ustalenie, w jaki sposób luki w zakresie wymaganych danych mogą zostać
    zamknięte oraz skąd i jak w systemie pozyskać nowe dane (zamknięcie luk),
  • przygotowania specyfikacji do ekstraktu pełnych danych do VDEK i
    wygenerowanie pliku xml,
  • walidacji rezultatów wdrożenia (testy techniczne i merytoryczne).

 

Pobierz PDF