Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności
Bardzo dobre informacje dla przedsiębiorców i osób zarabiających na wynajmie nieruchomości. Ministerstwo Finansów planuje zmiany w zasadach opodatkowania niektórych przychodów z działalności gospodarczej.

Istotną zmianą ma być możliwość opodatkowania ryczałtem (tj. stawką 8,5% oraz 12,5% ponad 100 tys. zł) przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej, a nie jedynie podatników, którzy wynajmują swoje nieruchomości prywatnie.

 

Najem - stan na 2020

Najem prywatny można rozliczać według skali podatkowej (17% i 32% od dochodu), czyli na tzw. zasadach ogólnych oraz ryczałtem (8,5% od przychodu do kwoty 100 tys. zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł).

Zaletą ryczałtu są proste rozliczenia, wadą – brak możliwości odliczenia kosztów i korzystania z kwoty wolnej od podatku.

 

Najem w ramach działalności gospodarczej

Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze w zakresie najmu mieszkań mogą opodatkować uzyskane w ten sposób przychody według skali podatkowej (17% – dochody nieprzekraczające pierwszego progu podatkowego, 32% – drugi próg podatkowy odnoszący się do dochodów powyżej 85 528 zł) lub podatkiem liniowym (19% niezależnie od wysokości osiąganych dochodów).

Ważne! W 2020 roku przychody z najmu mieszkań kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ta preferencyjna forma opodatkowania jest możliwa do wyboru wyłącznie przy najmie prywatnym nieruchomości.

 

Najem – projekt zmian na 2021

Z projektowanych przez Ministerstwo Finansów zmian wynika, że od 2021 roku ryczałtem według dwóch stawek (8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł) będzie opodatkowana większość przychodów związanych z wynajmem oraz zakwaterowaniem.

Na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1)

 

Komentarz PwC

W naszej ocenie zakres proponowanych zmian powoduje, że wybór formy opodatkowania najmu powinien być poprzedzony dokładną analizą.