Najwyższa kara będzie przewidziana za niezłożenie księgi lub przekazanie nierzetelnej księgi (np. składanej elektronicznie Ewidencji VAT), czyli takiej która nie odzwierciedla stanu rzeczywistego, co jest zagrożone karą do 240 stawek dziennych, czyli 7.200.000 zł.
Marcin Sidelnik, Partner PwC Polska
Szczegóły zmian
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw, podpisana przez Prezydenta 29 lipca 2019 roku wprowadza obowiązek składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, jak również Ewidencji VAT w formie dokumentu elektronicznego (tzw. JPK_VDEK). Wzór dokumentu zostanie określony przez Ministra Finansów na elektronicznej platformie usług administracji.
Szczegóły dotyczące danych, które będzie zawierać deklaracja, jak również ewidencja VAT, mają zostać opublikowane przez Ministra Finansów w formie rozporządzeń. Ilość raportowanych informacji ma ulec rozszerzeniu m.in. o Kod Grupy Towarów, niezwiązany w żaden sposób z dotychczasowymi kwalifikacjami dla celów podatkowych.
Nowelizacja wprowadza również szereg dodatkowych kar / sankcji. Jeżeli organ podatkowy stwierdzi w przesłanej Ewidencji VAT błędy, wezwie podatnika do jej poprawy. W przeciągu 14 dni podatnik będzie musiał złożyć korektę albo wyjaśnienia, że Ewidencja VAT nie zawiera błędów. W przypadku nie dochowania 14 dniowego terminu lub udzielenia błędnych wyjaśnień, Naczelnik Urzędu Skarbowego w drodze decyzji nałoży karę w wysokości 500 zł za każdy błąd.
Ponadto przewidziano nowe czyny, które będą karalne według przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego:
- złożenie deklaracji niezgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego;
- niezłożenie właściwemu organowi podatkowemu księgi lub przesłanie nierzetelnej księgi;
- złożenie księgi po terminie lub złożenie wadliwej księgi.
Nowelizacja rozszerzyła również uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej o możliwość prowadzenia zaawansowanej analityki podatkowej. Na mocy nowych przepisów KAS będzie mogła analizować dane z Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Częścią zbiorów staną się, obok decyzji i deklaracji podatkowych, przesyłane przez podatników Ewidencje VAT.
Nowy sposób składania deklaracji i ewidencji VAT będzie obowiązkowy dla dużych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2020 r., a dla mikro -, małych i średnich przedsiębiorców od 1 lipca 2020 roku.
Zmiany w Kodeksie Karnym Skarbowym oraz w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r.
Wesprzemy twoją firmę
- weryfikacja mapowania plików JPK w celu identyfikacji braków, które mogłyby skutkować podważeniem rzetelności pliku przez organ podatkowy;
- testy z zakresu tzw. „risk assessment”, wykrywające nadużycia finansowe wewnątrz organizacji oraz potencjalne ryzyka zewnętrzne. Dysponujemy pakietem testów wykonywanych na plikach JPK, które zostały stworzone wraz z zespołem wyspecjalizowanym w wykrywaniu nadużyć finansowych;
- testy poprawności technicznej i merytorycznej plików JPK;
- wdrożenie rozwiązań automatyzujących generowanie plików JPK oraz rozliczeń CIT i VAT.