We wtorek, 11 marca 2025 r., Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie polityczne dotyczące Dyrektywy (DAC9) w sprawie ułatwień w raportowaniu obowiązków wynikających w implementacji globalnego podatku minimalnego. O pracach legislacyjnych nad projektem DAC9 pisaliśmy w poprzednim komunikacie.
Czym Jest Dyrektywa DAC9?
DAC9 nowelizuje obowiązującą Dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DAC) w celu uproszczenia obowiązków sprawozdawczych wynikających z implementacji Dyrektywy Pillar II.
Przepisy Dyrektywy Pilar II zakładają, że każda jednostka składowa musi złożyć swoją deklarację dotyczącą podatku wyrównawczego w państwie członkowskim, w którym się znajduje. Przepisy dopuszczają jednak odstępstwo od tej zasady i możliwość złożenia jednej deklaracji w imieniu całej grupy pod warunkiem istnienia wymiany informacji pomiędzy administracjami podatkowymi w zaangażowanych jurysdykcjach (tj. w jurysdykcji UPE lub wyznaczonej jednostki składającej deklarację oraz w jurysdykcjach innych jednostek składowych wchodzących w skład grupy).
Najważniejsze zmiany wynikające z Dyrektywy DAC9
DAC9 wprowadza następujące kluczowe elementy:
- Centralizacja składania deklaracji: Umożliwia przedsiębiorstwom wielonarodowym złożenie jednego zeznania dla całej grupy.
- Mechanizm wymiany informacji między organami podatkowymi państw członkowskich: Umożliwia organom podatkowym dzielenie się odpowiednimi częściami zeznania lub innymi wymaganymi informacjami.
- Standardowy wzór zeznania dotyczącego podatku wyrównawczego: Ma na celu ujednolicenie formatu i zapewnienie zgodności z Globalną Deklaracją Informacyjną (GIR) opublikowaną przez OECD.
Następne kroki
DAC9 zostanie formalnie przyjęta przez Radę UE po zakończeniu prac redakcyjnych i opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, wchodząc w życie od następnego dnia. Państwa członkowskie będą zobowiązane implementować DAC9 do krajowego ustawodawstwa do 31 grudnia 2025 roku.
Międzynarodowe przedsiębiorstwa objęte globalnym podatkiem minimalnym złożą swoje pierwsze zeznania dotyczące podatku wyrównawczego do 30 czerwca 2026 roku, zgodnie z wymogami Dyrektywy Pillar II. Krajowe organy podatkowe będą musiały wymienić się tymi informacjami najpóźniej do 31 grudnia 2026 roku.